Wysoka temperatura i duża wilgotność stwarzają dogodne warunki dla powstawania pleśni i grzybów. Stąd szczególne narażenie łazienek na rozwój w nich nie tylko nieestetycznych, ale również szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Jak sobie z nimi poradzić i jak przeciwdziałać ich powstawaniu?
Aby znaleźć rozwiązanie tego problemu, dobrze jest przypatrzeć się powodom, które wpływają na to, że w łazience pleśń lub grzyby mogą się pojawić. Winowajcą jest często źle działająca wentylacja, niedostateczne ogrzewanie pomieszczenia lub słaba izolacja przeciwwilgociowa ścian, która w zestawieniu z często niewielkim metrażem łazienki tworzy idealne środowisko dla niechcianych gości. Z tego względu należy wykonać szereg czynności, które wyeliminują czynniki doprowadzające do pojawienia się mikroorganizmów. Warto uważnie przyjrzeć się stanowi ścian. Jeśli gdziekolwiek pojawią się niewielkie, czarne kropki, możemy być pewni, że rozpocząć musimy akcję wymierzoną w rozwój pleśni i grzybów. W zależności od stopnia zaawansowania plam i źródła problemu, konieczne jest podjęcie konkretnych kroków.
Jeśli szykujemy się do bardziej drastycznych zmian w naszym mieszkaniu i planujemy przeobrażenie łazienki, jest to z pewnością dobry moment, aby gruntownie pozbyć się czynników, które mogą doprowadzić lub już doprowadziły do pojawienia się mikroorganizmów. Problemem wielu mieszkań jest brak okna w łazience, przez co niemożliwe jest wietrzenie pomieszczenia po kąpieli lub prysznicu. Dotyczy to przede wszystkim lokali mieszkalnych w blokach. Dodatkowo w takich przypadkach pojawia się kwestia niewielkich rozmiarów łazienki, co przy niemożności otwarcia okna stanowi pewne wyzwanie w planowanym remoncie. Wyjściem z sytuacji jest wówczas niezależny system wentylacyjny. Tutaj sprawdza się zarówno wentylacja grawitacyjna, czyli kanały i kratki wentylacyjne, jak i elektryczny wentylator, który włączamy i wyłączamy zgodnie z potrzebami.
Wszystkie te sposoby zapewnią lepszą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Należy przy tym pamiętać, by kratkę wentylacyjną zakładać jak najdalej od drzwi i by nie montować mechanicznych wentylatorów w łazienkach, w których znajdują się wloty do pieca gazowego lub spalinowego junkersa, ponieważ istnieje wówczas zagrożenie, że wentylator będzie zasysał do łazienki spaliny, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wentylacji łazienki służą również niewielkie otwory w drzwiach.
Planując remont, warto pomyśleć o dobrej izolacji przeciw wilgoci. Ściany, podłogi oraz sufit zabezpieczymy przed wodą dzięki preparatom hydrofobowym. Zagruntowanie nimi powierzchni to dobry sposób na uniknięcie uciążliwej walki z pleśnią i grzybem w przyszłości. Zagruntować trzeba także ścianę, na której kładzione będą płytki.
Wśród popularnych preparatów izolacyjnych wymienić należy folię w płynie, która sprawdza się do betonu, tynku gipsowego, cementowego oraz cementowo-wapiennego, a także gipsowo-kartonowych płytek. Podobna do niej jest masa uszczelniająca, która stosowana jest razem z matami ze szklanych włókien i taśmami hydroizolacyjnymi. Jej przewagą jest to, że chroni powierzchnię nie tylko przed wodą, ale też kwasami, zasadami, roztworami soli, wapna i chloru. Nie można nią natomiast pokrywać ścian, które chcemy pomalować. Odpowiednia do różnych rodzajów podłoża jest wykonana na bazie cementu zaprawa hydroizolacyjna.
Po nałożeniu płytek dobrze zastosować fugi epoksydowe, które mają znacznie większą odporność na wilgoć. Dobrze jest też wybrać płytki o odpowiednim stopniu nasiąkliwości. Najlepsze są te, których nasiąkliwość ocenia się na poziomie 3%. Szeroki jest przy tym wybór farb, które posiadają właściwości przeciw wilgoci. Są one przeznaczone szczególnie do łazienek i opisane jako takie na etykiecie.
Jeżeli nie planujemy remontu lub został od źle przeprowadzony, wtedy trzeba zastosować doraźne środki, dzięki którym usuniemy oznaki rozwoju mikroorganizmów. Istnieje wiele preparatów, którymi możemy usunąć pleśń i grzyby ze ścian. Ich użycie wymaga jednak zastosowania pewnych środków ostrożności i postępowania zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Szczególnie chodzi tutaj o uniknięcie kontaktu preparatu ze skórą i oczami oraz jego nieprzedostanie się do układu oddechowego. Stąd konieczne jest używanie rękawiczek i maseczki na twarz.
Jeśli szukamy bardziej bezpiecznych dla nas i środowiska metod poradzenia sobie z wykwitami, warto skorzystać z dostępnych w domu i wielu sklepach kuchennych środków. Wśród nich znajduje się między innymi pochłaniacz wilgoci, który zrobić można z soli albo kredy zawiniętej w gazę. Fugi i silikon w łazience można oczyścić za pomocą proszku do pieczenia, octu, pasty do zębów, płynu do mycia naczyń lub soku z cytryny. Nie mają one tak żrącego działania, ale są skuteczne. Proszek, ocet i cytryna wymagają przy tym pozostawienia ich na zabrudzonej powierzchni na 10-20 minut. Ścianę, na której pojawia się grzyb lub pleśń dobrze jest umyć najpierw wodą z mydłem albo detergentem do WC. Następnie zeskrobuje się wierzchnią warstwę tynku w danym miejscu.