Czy nawilżacze powietrza chronią przed bakteriami? Sprawdź jaki model wybrać!
NawilżaczeZdrowy dom

Czy nawilżacze powietrza chronią przed bakteriami? Sprawdź jaki model wybrać!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy temperatura na zewnątrz spada, a Ty podkręcasz grzejniki, poziom wilgotności w Twoim domu może szybko spaść z tego właściwego i komfortowego do nieznośnego, mającego zły wpływ na nasze zdrowie. Nawilżacz może pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu m.in. suchości skóry, która powstaje w sezonie grzewczym.

Ale nadmierna wilgoć też nie jest dobra, gdyż nadmierne nawilżenie może sprzyjać rozwojowi pleśni, bakterii i roztoczy. Dąż do uzyskania równowagi. Na podstawie informacji uzyskanych z Energy Star, idealny poziom wilgotności w Twoim domu wynosi od 30 do 50 procent. W chłodniejszych obszarach w sezonie grzewczym powinna wynosić od 30 do 40 procent, aby zapobiec kondensacji na szybach.

Ale przy tak wielu dostępnych modelach, jak zdecydować, który nawilżacz jest odpowiedni? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o różnych dostępnych typach, uzyskać porady dotyczące doboru nawilżacza do wielkości pomieszczenia i poznać czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupów.

Dostępne warianty

Większość sprzedawanych nawilżaczy produkuje chłodną mgiełkę. Jeśli jesteś przeziębiony, nawilżacz z taką zimną mgiełką może pomóc zmniejszyć obrzęk w kanałach nosowych, ułatwiając oddychanie.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje nawilżaczy: ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Modele ewaporacyjne wykorzystują wentylator do przedmuchiwania powietrza, które ochładza się, wychwytując wilgoć z mokrych filtrów. Filtry zamienne kosztują około 40 złotych, w zależności od modelu.

Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują nebulizator, który jest małą wibrującą membraną, aby wytworzyć chłodną mgiełkę. Ponieważ nie ma wentylatora, modele ultradźwiękowe są zwykle cichsze.

Nawilżacze z ciepłą mgiełką, znane również jako parowe, są zazwyczaj najtańszą opcją. Używają elementu grzewczego do zagotowania wody i stworzenia ciepłej mgiełki, co oznacza, że ​​zużywają więcej energii niż modele z zimną mgiełką. Ale kiedy temperatura spada, wolisz mieć w domu ciepłą mgłę zamiast chłodnej. Modele te mogą jednak powodować obrzęk dróg nosowych i utrudniać oddychanie, dlatego nie należy ich stosować do łagodzenia objawów przeziębienia.

Jaki model wybrać?

Możesz pominąć etap szukania odpowiedniego nawilżacza do rozmiaru swojego pomieszczenia i po prostu kupić największy dostępny. Nie jest to jednak dobry pomysł. W powietrzu będzie zbyt dużo wilgoci, co może ułatwić rozmnażanie się roztoczy i pleśni, w rezultacie wywoływać reakcje alergiczne. 

Liczy się również łatwość obsługi. Potrzebujesz nawilżacza, który można łatwo przenosić, niezależnie od tego, czy jest to model mniejszy, czy podłogowy. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych sprawdź, czy filtr jest łatwy do wymiany. Częstotliwość wymiany zależy od modelu i intensywności pracy nawilżacza. Szukaj przyjaznych dla użytkownika elementów sterujących i dobrze widocznych wskaźników poziomu wilgotności i innych ustawień. 

Szukaj modelu z higrostatem, który wyłącza urządzenie, gdy osiągnie ustawiony poziom wilgotności – większość z nich to nawilżacze przeznaczone do dużych pomieszczeń. Jeśli Twój nawilżacz go nie ma, kup higrometr, aby monitorować poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Niektóre nawilżacze są łatwiejsze do czyszczenia niż inne. Zasadniczo nawilżacz należy codziennie opróżniać, płukać i suszyć; postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi rutynowej konserwacji. Bakterie rozmnażają się w wilgotnym środowisku, dlatego ważne jest, aby czyścić nawilżacz. W przeciwnym razie ten może uwolnić bakterie ze stojącej wody do powietrza, potencjalnie powodując objawy grypopodobne, szczególnie u osób cierpiących na astmę lub alergie.

Zdj. główne: cottonbro/pexels.com

sesquisquare

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak działa pogotowie elektryczne? Zasady działania i proces zgłaszania awarii
Jak działa pogotowie elektryczne? Zasady działania i proces zgłaszania awarii
Pogotowie elektryczne to usługa, która pomaga w usuwaniu awarii w instalacjach elektrycznych. W niniejszym artykule omówimy, jak działa pogotowie elektryczne, jak zgłosić awarię oraz jakie są zasady jego działania.
Lampy podłogowe: Niezastąpione oświetlenie wnętrz
Lampy podłogowe: Niezastąpione oświetlenie wnętrz
Lampy podłogowe to stylowe oświetlenie wnętrz. Znajdź idealny model dla swojego domu i ciesz się nowoczesnym światłem!
Jak wybrać idealne elementy wykończenia ogrodu za pomocą naturalnych kamieni?
Jak wybrać idealne elementy wykończenia ogrodu za pomocą naturalnych kamieni?
Poznaj sekrety wykorzystania naturalnych kamieni w ogrodowej aranżacji. Przeczytaj nasz artykuł i spraw, aby twój ogród stał się prawdziwym rajem na ziemi.
Ostatnie wpisy