Funkcjonalne urządzanie łazienki zakłada małą przestrzeń, w której należy zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty i przyrządy. Brzmi niewiarygodnie? Z zastosowaniem poniższych pomysłów, łazienka będzie funkcjonalna i bardzo przyjemna dla oka.
Przy małej powierzchni do dyspozycji, należy zatroszczyć się przede wszystkim o funkcjonalność, aby zmaksymalizować potencjał dostępnego miejsca. Według obliczeń architektonicznych przestrzeń o powierzchni 6-8 m2, to wystarczający obszar do aranżacji łazienki wraz z niezbędnymi akcesoriami takimi jak: wanna, umywalka, toaleta czy pralka. Aby zaoszczędzić dostępne miejsce, warto wykorzystywać przedmioty o odpowiednich kształtach. Wanna może przecież być tylko narożna lub zastąpiona po prostu prysznicem, który sprawdzi się też jako brodzik dla małych dzieci. Kiedy wanna to jednak nienegocjowalna kwestia, należy zakupić model o jak najmniejszej powierzchni, umożliwiający swobodne użytkowanie. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się wspomniane wcześniej wanny narożne albo o asymetrycznych kształtach. Na szczęście oferta rynkowa jest na tyle bogata i zróżnicowana, a przede wszystkim dostosowana do wymagań małych pomieszczeń, że wybór nie stanowi problemu. Firmy produkujące materiały do wykańczania łazienek stworzyły nawet kolekcję ceramiki dostosowaną do niewielkich łazienek. Oprócz wanny lub prysznica, każda łazienka wyposażona jest w sedes. Sposobem na oszczędność przestrzeni staje się wybór toalety z ukrytą miską ustępową. Jest to rozwiązanie o tyle funkcjonalne, co estetyczne i zyskuje coraz większą popularność. Poza tym zaoszczędzone miejsce można wykorzystać na półkę stworzoną bezpośrednio w ścianie lub mocowaną do jej powierzchni.
Wykorzystując specyficzne materiały, kolory lub układ poszczególnych elementów można nadać łazience przestrzeni, zwiększając ją optycznie. W tym celu projektanci wnętrz proponują kilka prostych rozwiązań. Warto wykładać małą łazienkę płytkami o dużej powierzchni, dzięki czemu pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie większego. Płytki dodatkowo mogą lśnić lub odbijać światło, a jako element dekoracyjny można zastosować duże lustra bez ram. Jako wzór płytek najlepiej wybrać wyrazistą fakturę pozbawioną mozaik. Dobrze, kiedy płytki mają kształt prostokątów ułożonych poziomo. Aby poprzez kolor uzyskać większą przestrzeń, należy stosować kolory o jasnych, ale chłodnych odcieniach, np. biel lub szarość. Z kolei prysznic powinien być obudowany przezroczystą kabiną, która będzie tworzyć z wnętrzem spójną całość a nie dodatkową przestrzeń. Istotnym elementem funkcjonalnej łazienki jest dobrze dobrane oświetlenie, które nie tylko nada wnętrzu odpowiedniego charakteru, ale również rozjaśni. Kolejny rozwiązaniem dla małej łazienki jest fototapeta na ścianie, która odpowiednio dobrana, spowoduje wrażenie głębi. Na zakończenie, lepiej schować wszystkie drobne przedmioty i kosmetyki, które zabierają cenne miejsce.