Jak funkcjonalnie urządzić łazienkę?
Funkcjonalny dom

Jak funkcjonalnie urządzić łazienkę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Funkcjonalne urządzanie łazienki zakłada małą przestrzeń, w której należy zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty i przyrządy. Brzmi niewiarygodnie? Z zastosowaniem poniższych pomysłów, łazienka będzie funkcjonalna i bardzo przyjemna dla oka.

Co na początek, czyli niezbędnik małej łazienki?

Przy małej powierzchni do dyspozycji, należy zatroszczyć się przede wszystkim o funkcjonalność, aby zmaksymalizować potencjał  dostępnego miejsca. Według obliczeń architektonicznych przestrzeń o powierzchni 6-8 m2, to wystarczający obszar do aranżacji łazienki wraz z niezbędnymi akcesoriami takimi jak: wanna, umywalka, toaleta czy pralka. Aby zaoszczędzić dostępne miejsce, warto wykorzystywać przedmioty o odpowiednich kształtach. Wanna może przecież być tylko narożna lub zastąpiona po prostu prysznicem, który sprawdzi się też jako brodzik dla małych dzieci. Kiedy wanna to jednak nienegocjowalna kwestia, należy zakupić model o jak najmniejszej powierzchni, umożliwiający swobodne użytkowanie. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się wspomniane wcześniej wanny narożne albo o asymetrycznych kształtach. Na szczęście oferta rynkowa jest na tyle bogata i zróżnicowana, a przede wszystkim dostosowana do wymagań małych pomieszczeń, że wybór nie stanowi problemu. Firmy produkujące materiały do wykańczania łazienek stworzyły nawet kolekcję ceramiki dostosowaną do niewielkich łazienek. Oprócz wanny lub prysznica, każda łazienka wyposażona jest w sedes. Sposobem na oszczędność przestrzeni staje się wybór toalety z ukrytą miską ustępową. Jest to rozwiązanie o tyle funkcjonalne, co estetyczne i zyskuje coraz większą popularność. Poza tym zaoszczędzone miejsce można wykorzystać na półkę stworzoną bezpośrednio w ścianie lub mocowaną do jej powierzchni.

Triki projektanta wnętrz, czyli jak optycznie powiększyć łazienkę?

Wykorzystując specyficzne materiały, kolory lub układ poszczególnych elementów można nadać łazience przestrzeni, zwiększając ją optycznie. W tym celu projektanci wnętrz proponują kilka prostych rozwiązań. Warto wykładać małą łazienkę płytkami o dużej powierzchni, dzięki czemu pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie większego. Płytki dodatkowo mogą lśnić lub odbijać światło, a jako element dekoracyjny można zastosować duże lustra bez ram. Jako wzór płytek najlepiej wybrać wyrazistą fakturę pozbawioną mozaik. Dobrze, kiedy płytki mają kształt prostokątów ułożonych poziomo. Aby poprzez kolor uzyskać większą przestrzeń, należy stosować kolory o jasnych, ale chłodnych odcieniach, np. biel lub szarość. Z kolei prysznic powinien być obudowany przezroczystą kabiną, która będzie tworzyć z wnętrzem spójną całość a nie dodatkową przestrzeń. Istotnym elementem funkcjonalnej łazienki jest dobrze dobrane oświetlenie, które nie tylko nada wnętrzu odpowiedniego charakteru, ale również rozjaśni. Kolejny rozwiązaniem dla małej łazienki jest fototapeta na ścianie, która odpowiednio dobrana, spowoduje wrażenie głębi. Na zakończenie, lepiej schować wszystkie drobne przedmioty i kosmetyki, które zabierają cenne miejsce.

sesquisquare

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bezpieczeństwo na drogach: jakie systemy bezpieczeństwa oferowane są przez producentów samochodów i jak działają?
Bezpieczeństwo na drogach: jakie systemy bezpieczeństwa oferowane są przez producentów samochodów i jak działają?
Bezpieczeństwo na drogach to kwestia niezwykle ważna, która zawsze powinna być na pierwszym miejscu podczas jazdy samochodem. Producenci samochodów oferują coraz więcej systemów bezpieczeństwa, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka wypadku lub jego skutków. W tym artykule przedstawimy najważniejsze systemy bezpieczeństwa, jakie oferują producenci samochodów oraz ich działanie.
Jak wybrać odpowiedni system kominowy dla twojego domu
Jak wybrać odpowiedni system kominowy dla twojego domu
Poradnik dla każdego właściciela domu odnośnie wybierania najodpowiedniejszego systemu kominowego. Dowiedz się, na co zwracać uwagę i jakie rozważać czynniki, aby podjąć najlepszą decyzję.
Wykorzystanie biokominków w nowoczesnym designie wnętrz
Wykorzystanie biokominków w nowoczesnym designie wnętrz
Odkryj możliwości biokominków w kreowaniu nowoczesnego designu wnętrz. Rozważamy praktyczne i estetyczne cechy biokominków, które czynią je idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce dodać do swojej przestrzeni odrobinę szyku.
Ostatnie wpisy