Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora?
Funkcjonalny dom

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Senior w łazience – wyzwanie dla innych domowników

Podzielanie gospodarstwa domowego z osobą starszą wymaga od reszty domowników wyczulenia na jej specyficzne potrzeby, od higienicznych aż do aktualnej kondycji psychicznej. Warto zadbać o to, aby senior czuł się w łazience komfortowo i bezpiecznie. W tym celu trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Czy senior korzysta z łazienki samodzielnie?

Opiekunowie medyczni specjalizujący się w osobach w wieku senioralnym, a więc po siedemdziesiątym roku życia – wedle aktualnych klasyfikacji medycznych – podkreślają, iż samodzielność wykonywania codziennej toalety i innych czynności higienicznych powinna być podtrzymywana tak długo, jak to możliwe. Poczucie zależności higienicznej znacznie pogarsza kondycję psychiczną seniorów, będąc niekiedy przyczyną depresji starczej. Jeśli senior korzysta z łazienki samodzielnie, warto zadbać o maksymalne doświetlenie powierzchni łazienkowej, tak aby codzienna toaleta nie sprawiała mu trudności. Dodatkowa dioda przy umywalce, dodatkowa półeczka na przybory toaletowe, większa, bardziej przyczepna mydelniczka to detale, które ułatwią radzenie sobie z codziennymi potrzebami higienicznymi. Nawet jeśli nie występują problemy z chodzeniem i równowagą, warto zamontować dodatkowo poręcz przy wannie ułatwiającą wychodzenie z kąpieli lub zakupić specjalny stołeczek pod prysznic, dzięki któremu osoba starsza może usiąść podczas kąpieli.

Wanny z siedziskiem i podłokietnikami?

Przy okazji remontu lub aranżacji łazienki na potrzeby osoby starszej należy zapytać ją o preferencje kąpielowe. Większość seniorów ceni sobie odpoczynek w wannie wyposażonej w siedzisko i podłokietniki. Rozwiązanie to odciąża stawy i kręgosłup oraz zapobiega zawrotom głowy, co jest ważne zwłaszcza w przypadku osób chorujących na starcze zaburzenia układu krążenia.

A jeśli osoba starsza nie porusza się samodzielnie?

Jeszcze więcej wysiłku wymaga aranżacja łazienki dla osoby starszej, która nie porusza się samodzielnie lub porusza się na wózku, o kulach, czy przy użyciu balkonika. Wskazane są wówczas projekty łazienek uwzględniające konieczność wjazdu wózka, przesiadania się z wózka do wanny lub pod prysznic, czy bezpiecznego odstawiania kuli. Przede wszystkim należy wtedy zadbać o możliwość szybkich i zwrotnych ruchów, a więc wyeliminować do maksimum meble łazienkowe, a także dobrać antypoślizgowe płytki podłogowe ze specjalnymi frezowaniami niwelującymi ryzyko wywrócenia się osoby starszej. Sprawdzają się także poręcze chwytne na ścianach pomiędzy sedesem, wanną i prysznicem. Na poręczy można się bezpiecznie podciągnąć i wesprzeć, nawet jeśli osoba starsza ma szansę na asekurację opiekuna. Warto również bezpośrednio nad wanną lub na wyciągnięcie ręki spod prysznica zamontować sieć wieszaków ręcznikowych, tak aby zminimalizować potrzebę wychylania się lub sięgania po ręcznik po kąpieli. W przypadku osób z chorobami i degeneracjami narządów ruchu są to kluczowe dla komfortu psychicznego i bezpieczeństwa fizycznego rozwiązania. Łazienka, z której korzysta senior musi zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, ale także jak najmniej akcentować jego problemy i dysfunkcje wynikające z choroby lub wieku.

Jadwiga Wiśniewska
Jadwiga Wiśniewska to Absolwentka Wydziału Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz studiów z zakresu projektowania wnętrz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Instalacja alarmowa – zapewnij sobie bezpieczeństwo i spokój
Instalacja alarmowa – zapewnij sobie bezpieczeństwo i spokój
Zainstaluj alarm. Ochrona, która czuwa nad Twoim bezpieczeństwem. Spokój i pewność w Twoim domu lub miejscu pracy.
Czy warto inwestować w wielofunkcyjne urządzenia AGD?
Czy warto inwestować w wielofunkcyjne urządzenia AGD?
Artykuł podkreśla korzyści płynące z inwestowania w wielofunkcyjne sprzęty AGD i pomaga w podjęciu świadomej decyzji.
Ogrodzenia terenu domu: Najpopularniejsze typy i ich zalety
Ogrodzenia terenu domu: Najpopularniejsze typy i ich zalety
W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym typom ogrodzeń terenu domu i przedstawimy ich zalety, pomagając Ci dokonać świadomego wyboru.
Ostatnie wpisy