Jak wybrać grzejnik do łazienki?
Ekologiczny domOgrzewanie

Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcąc kupić grzejnik do łazienki, nie wystarczy wiedzieć, w jakim ma być kolorze i za jaką kwotę. Przy zapoznaniu się z ofertą któregokolwiek sklepu oferującego wyposażenie łazienek, bez różnicy czy stacjonarnego czy internetowego, można przekonać się, jak duży ich wybór jest dostępny. Jak zatem wybrać grzejnik do swojej łazienki? Czym należy się kierować?

Jakość wykonania

Łazienka to pomieszczenie, w którym bardzo często może pojawiać para i wilgotne powietrze. Grzejniki tam montowane muszą zatem być wykonane z odpowiednich materiałów, z najwyższą starannością oraz odpowiednio zabezpieczone, aby nie pojawiała się rdza. Bardzo dobrze sprawdza się stal, która, w zależności od rodzaju grzejnika, jest galwanizowana lub malowana proszkowo.

Rodzaj

Najczęściej spotykane są grzejniki drabinkowe i panelowe. Te pierwsze dzięki swojej konstrukcji poza samym grzaniem ułatwiają suszenie ręczników lub bielizny. Łatwiej także utrzymać je w czystości, ponieważ oferują swobodniejszy dostęp do każdego ich miejsca.

Wielkość

Duży grzejnik w małej łazience będzie przytłaczający i optycznie ją zmniejsz. Mały w dużej z kolei zginie, a dodatkowo może być niewystarczający do odpowiedniego ogrzania tego pomieszczenia. Warto zatem odpowiednio dobrać wymiary kupowanego urządzenia.

Wygląd

Grzejnik łazienkowy już jakiś czas temu przestał być jedynie urządzeniem grzejącym. Obecnie jest wiele modeli, które pełnią także funkcje dekoracyjne. Można zatem poszukać takiego, który najbardziej będzie pasował do wystroju. Chodzi tu nie tylko o kształt i wspomniane wcześniej wymiary. Można wybrać też kolor.

Ozdobne grzejniki występować mogą w całej palecie kolorów, zaczynając od oczywistego białego poprzez czarny lub chociażby chromowany, a skończywszy na jaskrawych barwach, jak żółty, czerwony, różowy czy pomarańczowy.

Moc

W świecie grzejników mały rozmiar nie musi od razu oznaczać małej mocy, a właśnie ona jest niezwykle istotnym parametrem przy zakupie. Co z tego, że grzejnik będzie zamontowany, będzie pasował do wnętrza, będzie również umożliwiał powieszenie ręcznika, jeśli nie będzie odpowiednio wydajny? Taki ręcznik nie wyschnie szybko, a w pomieszczeniu może unosić się nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Szacuje się, że na ogrzanie 1 m2 grzejnik potrzebuje 100 W mocy przy dobrej izolacji cieplnej budynku. Wybierając grzejnik drabinkowy, który wykorzystywany będzie także jako suszarka, warto decydować się na ok. 20% większą moc. Częściowe przysłonięcie mokrym ręcznikiem sprawi, że mniej ciepła będzie wychodzić na pomieszczenie.

Oznaczenia producentów w kwestii mocy najczęściej składają się z trzech wartości i zapisywane jest to następująco: temperatura zasilania grzejnika/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu, np. 75/65/24°C.

Rodzaj zasilania

Standardowe, wodne zasilanie, szczególnie w blokach, działa jedynie w okresie zimowym, zatem np. w lato grzejniki pozostają zimne. Oznacza to nie tylko chłodniejsze pomieszczenie, ale także brak możliwości suszenia na drabince.

Aby cieszyć się ciepłem grzejnika zarówno w okresie grzewczym, jak i przez resztę roku, należy wybrać instalację wodno-elektryczną lub elektryczną. W tej drugiej za ciepło odpowiada wyłącznie grzałka, natomiast wodno-elektryczna umożliwia standardowe ogrzewanie w zimie, a elektryczne, gdy zajdzie taka potrzeba w pozostałej części roku.

Jak widać, wybór grzejnika nie jest taki łatwy, jak może się wydawać. Jest kilka istotnych cech, jakie warto brać pod uwagę. Może powyższy artykuł ułatwi chociaż trochę ten zakup. Powodzenia!

sesquisquare

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkryj funkcjonalny dom, który spełni wszystkie Twoje potrzeby
Odkryj funkcjonalny dom, który spełni wszystkie Twoje potrzeby
Marzysz o przestronnym miejscu, idealnie dopasowanym do Twojego stylu życia? Odkryj możliwości funkcjonalnego domu i ciesz się pełnią komfortu każdego dnia.
Jak narożniki do styropianu mogą zwiększyć trwałość i estetykę twojego domu?
Jak narożniki do styropianu mogą zwiększyć trwałość i estetykę twojego domu?
Przekonaj się, jak narożniki do styropianu zapewniają dodatkową trwałość i estetyczny wygląd Twojego domu. Pomożemy Ci zrozumieć, dlaczego są one niezbędnym elementem w budownictwie.
Jak skutecznie zwalczać szkodniki domowe przy użyciu preparatów biobójczych
Jak skutecznie zwalczać szkodniki domowe przy użyciu preparatów biobójczych
Dowiedz się, jak bezpieczne dla zdrowia i środowiska preparaty biobójcze skutecznie pomagają w walce z domowymi szkodnikami. Poznaj sprawdzone metody i naturalne strategie kontroli.
Ostatnie wpisy