Solary do ogrzewania wody – czy to się opłaca?
Instalację

Solary do ogrzewania wody – czy to się opłaca?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Solary do podgrzewania wody, w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań, nie używają energii z sieci. Żeby podnieść temperaturę, wykorzystują specjalne kolektory znajdujące się na dachu i pobierają z nich energię słoneczną.

Następnie jest ona magazynowana i wykorzystywana do ogrzewania wody w nieruchomości. Warto zaznaczyć, że solary nie produkują energii, którą można zamienić w elektryczność.

Sposób działania solarów do ogrzewania wody

Kolektory umieszcza się zazwyczaj na dachach budynku. Rozmieszczenie jest nieprzypadkowe, ponieważ z tej wysokości mogą bez problemu pochłaniać ciepło i są wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

W solarach znajduje się absorber, który pochłania promieniowanie słoneczne, a następnie zamienia je na ciepło. Następny etap to przekazywanie ciepła do płynu w rurach, które są umieszczone w panelach solarnych. Ogrzany płyn jest przekazywany do wężownicy zasobnika. Z tego miejsca ciepło jest przekazywane do wody użytkowej. Kiedy płyn się schłodzi, wraca do kolektora.

Odmiany solarów do podgrzewania wody – na jakie można się zdecydować?

Solary do podgrzewania wody są dostępne w dwóch odmianach: próżniowej i płaskiej. Różnica pomiędzy nimi polega na budowie, parametrach i cenie.

Typ płaski składa się z płyty i rur z czynnikiem grzewczym. Znajdują się one pod taflą, która się nagrzewa, a następnie przekazuje ciepło do płynu. Następnie substancja przemieszcza się do zasobnika z wodą.

Z kolei odmiana próżniowa składa się z systemu połączonych rur, w których znajdują się jeszcze mniejsze rurki. Zostają one wypełnione cieczą i połączone absorberem. W przewodach jest próżnia. Ze względu na nią solary do podgrzewania wody cechują się większą efektywnością w trakcie mroźnych dni, efektywnie minimalizują straty ciepła.

Solary do podgrzewania wody a pompy ciepła – czy współpraca systemów jest możliwa?

Jeszcze nie tak dawno solarne podgrzewacze były bardzo popularne. Pozwalały zredukować koszty związane z poborem energii i ocieplaniem wody. To duży atut, jednak można też wskazać pewną dużą wadę. Kolektory nie dostarczają żadnej innej energii do domu. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy można je łączyć z pompami ciepła.

Jest to możliwe w konfiguracji elektrycznych podgrzewaczy wody z pompą ciepła, które są połączone z domowymi systemami paneli słonecznych. Pompy wykorzystują energię sieciową do ogrzewania wody, ale mogą być jednocześnie sparowane z domowym systemem solarnym. Wtedy panele wciąż wykorzystują energię słoneczną, ale zapewniają ją też do innych celów niż wyłącznie podnoszenie temperatury wody.

Czy solary do podgrzewania wody się opłacają?

Rozważając zastosowanie tej technologii, trzeba wiedzieć, że solary do podgrzewania wody nie są w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania ciepłą wodę. Z tego powodu i tak konieczne jest stosowanie wraz z nimi, na przykład bojlera lub innych standardowych rozwiązań.

Solary do podgrzewania wody sprawdzą się przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim, kiedy słońca jest najwięcej. Mogą wtedy zaspokoić nawet 90% zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania wody, redukując tym samym koszty roczne. 

Biorąc pod uwagę wspomniane aspekty działania solarów do podgrzewania, stanowią one ciekawe i opłacające się uzupełnienie standardowych systemów cieplnych. Warto jednak mieć świadomość, że nie zastąpią ich w pełni.

Zdj. główne: Sungrow EMEA/unsplash.com

sesquisquare

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe zamiast tradycyjnych grzejników?
Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe zamiast tradycyjnych grzejników?
Zamiast tradycyjnych grzejników, ogrzewanie podłogowe oferuje wiele korzyści, które przekonują coraz większą liczbę ludzi do podjęcia decyzji o jego zastosowani
Jak działa sztuczna inteligencja? Odkryj tajemnice nowoczesnych algorytmów
Jak działa sztuczna inteligencja? Odkryj tajemnice nowoczesnych algorytmów
Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów, które potrafią przetwarzać dane, uczyć się na podstawie doświadczeń oraz podejmować decyzje w sposób podobny do ludzi. Dzięki AI komputery potrafią rozpoznawać obrazy, rozpoznawać mowę, przetwarzać język naturalny i podejmować decyzje na podstawie analizy danych. W niniejszym artykule przedstawimy, jak działa sztuczna inteligencja oraz jakie algorytmy są stosowane w najnowszych systemach.
Jak dobrać idealne ubranie dla swojego Yorka – Poradnik dla właścicieli
Jak dobrać idealne ubranie dla swojego Yorka – Poradnik dla właścicieli
W tym poradniku dowiesz się, jak dobrać idealne ubranie dla swojego Yorka, aby zapewnić mu maksymalny komfort i wygodę.
Ostatnie wpisy