System alarmowy w gospodarstwie rolnym – co sprawdzi się najlepiej?
AlarmyBezpieczeństwo

System alarmowy w gospodarstwie rolnym – co sprawdzi się najlepiej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór systemów alarmowych w gospodarstwach rolnych nie należy do najłatwiejszych decyzji. Wiąże się to przede wszystkim z doborem technologii, która poradzi sobie w trudnych warunkach środowiskowych. Na co się zdecydować? Co sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Wyzwania związane z doborem odpowiedniego systemu

Bezpieczeństwo gospodarstwa rolniczego od zawsze wiązało się z utrudnieniami niespotykanymi nigdzie indziej. Mowa tutaj o dużym obszarze, praktycznie nieograniczoną ilością punktów dostępu do farmy, a także ogólną izolacją – co wiąże się niekiedy z problemami w uzyskaniu dostępu do sieci lub prądu. 

Wspomniane okoliczności stanowią duży problem w kontekście wyboru właściwego systemu alarmowego. Są również ułatwieniem dla złodziei, którzy mogą w prosty sposób ukraść cenny sprzęt i materiały, szczególnie, kiedy mowa o profesjonalistach. Istnieją jednak systemy i technologie, które mogą pomóc w walce z przestępcami, czy innymi zagrożeniami dla płynnego działania gospodarstwa rolnego.

Bezprzewodowe systemy zabezpieczeń – rozwiązanie problemów

Rozwój technologiczny w branży systemów alarmowych nie zwalnia, co sprzyja odnajdywaniu skutecznych rozwiązań w kontekście bezpieczeństwa gospodarstw rolnych. Taką opcją są bezprzewodowe instalacje ochronne, które są w stanie zaalarmować właściciela o niepożądanej lub podejrzanej aktywności. Dzięki temu efektywne monitorowanie farmy jest o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem.

Do najskuteczniejszych systemów bezpieczeństwa, które sprawdzą się najlepiej w gospodarstwie rolnym zalicza się również:

  • monitoring CCTV;
  • alarmy przeciwwłamaniowe;
  • systemy kontroli dostępu;
  • alarmy przeciwpożarowe.

Ogólne zasady bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym

Oprócz instalacji wspomnianych systemów bezpieczeństwa można też zastosować inne kroki w celu ochrony gospodarstwa rolnego. Należy się upewnić, że wszystkie drzwi i okna budynków są zamknięte za sprawą zamków antyzatrzaskowych. Trzeba też zainstalować ogrodzenia i bramy wokół obwodu gospodarstwa i upewnić się, że są odpowiednio konserwowane.

Należy też przechowywać cenne przedmioty, takie jak, na przykład ciągniki rolnicze, sprzęt czy zbiory w zamkniętych pomieszczeniach. Można też umieścić dodatkowe znaki ostrzegawcze, informujące o tym, że gospodarstwo jest pod stałym nadzorem. Dobrze jest też ustanowić ogólny zakaz palenia na farmie oraz regularnie konserwować przewody elektryczne. Wszelkie podejrzane działania trzeba zgłaszać bezpośrednio na policję.

Co jeszcze można zrobić, żeby zapewnić bezpieczeństwo?

Dobrym rozwiązaniem będzie dobór dopasowanej polisy ubezpieczeniowej. Standardowo, pakiety pozwalają uzyskać rekompensatę kosztów związanych z takimi zagrożeniami, jak wybuch pożaru, powódź, huragan, powódź, uderzenie pioruna, eksplozja czy innymi zdarzeniami losowymi. To duże zabezpieczenie, a kosztuje relatywnie mało. Standardowa opłata za polisę na gospodarstwo rolnicze to 362 złote.

Czy warto inwestować w systemy bezpieczeństwa?

Zdecydowanie tak. Dzięki nim można zapewnić ochronę cennemu sprzętowi, zwierzętom, a także plonom zbieranym przy ciężkiej pracy. Dlatego warto zastosować takie rozwiązania, jak monitoring CCTV, alarmy przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe czy systemy kontroli dostępu. Do tego można dołożyć dobre ubezpieczenie.

Zdj. główne: Rob Sarmiento/unsplash.com

sesquisquare

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o elektrykę: Praktyczne wskazówki i zalecenia dla użytkowników
Jak dbać o elektrykę: Praktyczne wskazówki i zalecenia dla użytkowników
Elektryka jest nieodzowną częścią naszego codziennego życia. Dowiesz się, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Jak wybrać idealne meble na wymiar do twojego domu? Praktyczne porady i inspiracje
Jak wybrać idealne meble na wymiar do twojego domu? Praktyczne porady i inspiracje
Zainspiruj się naszymi propozycjami i dowiedz się, jak idealnie dobrać meble na wymiar, tak aby doskonale wpasowały się w przestrzeń Twojego domu. Poznaj praktyczne porady od najlepszych ekspertów w branży.
Jak dobry architekt krajobrazu pomaga tworzyć wymarzone ogrody – od projektowania do pielęgnacji
Jak dobry architekt krajobrazu pomaga tworzyć wymarzone ogrody – od projektowania do pielęgnacji
Odkryj, jak profesjonalny architekt krajobrazu kieruje proces tworzenia idealnych ogrodów - od koncepcji, poprzez projektowanie, aż do pielęgnacji. Zrozumieć wartość prawdziwego rzemiosła.
Ostatnie wpisy