Czy oczyszczacze powietrza faktycznie działają?
OczyszczaczeZdrowy dom

Czy oczyszczacze powietrza faktycznie działają?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Troska o zdrowie i dobre samopoczucie staje się dla nas coraz ważniejsza. Rzeczy, na które dawniej nie zwracaliśmy szczególnej uwagi, takie jak jakość powietrza, obecnie nabierają znaczenia, w efekcie czego staramy się jakoś na nie wpłynąć. 

Jednym z rekomendowanych sposobów, zwłaszcza dla osób mieszkających w dużych miastach, są oczyszczacze powietrza. Pozostaje tylko pytanie: czy one faktycznie działają? Jak wpływają na nasze samopoczucie oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Wydawać by się mogło, że powietrze w naszych domach nie może być dla nas niebezpieczne, pod warunkiem że nasz system wentylacyjny działa poprawnie. Niestety to nie do końca prawda. W domowym powietrzu znajdować się mogą pyły, roztocza, sierść, kurz, zarodniki pleśni, drobnoustroje bądź przedostający się z zewnątrz smog. Wszystko to wpływa na nasze samopoczucie, a w dłuższej perspektywie również na nasze zdrowie. 

Kto w szczególności powinien kupić oczyszczacz powietrza?

Na początku oczyszczacze powietrza przeznaczone były szczególnie dla osób mających problemy z oddychaniem – astmatyków czy alergików. Obecnie montaż oczyszczaczy jest zalecany również w domach, gdzie przebywają dzieci oraz seniorzy, osoby cierpiące na przewlekły kaszel, katar bądź zapalenie spojówek, a także tam, gdzie użytkowane jest ogrzewanie kominkowe.

To także świetna opcja do domów i mieszkań w miastach, nie tylko tam, gdzie przekraczany jest dopuszczalny poziom smogu (możesz go sprawdzić w sieci bądź za pomocą specjalnej aplikacji).

Co daje oczyszczanie powietrza i czy faktycznie działa? 

Oczyszczacz powietrza służy do filtrowania i izolowania niebezpiecznych cząstek powietrza. Urządzenie to składa się z wentylatora i filtrów. To właśnie od nich zazwyczaj uzależniona jest jego skuteczność. Kiedy zależy nam na najbardziej wydajnej pracy sprzętu, konieczny będzie nadzór nad ich czystością.

Filtry typu HEPA podlegają wymianie na nowe, zaś przy filtrach zmywalnych wystarczy oczyszczenie ich wodą. Co więcej, podczas użytkowania oczyszczaczy powietrza możemy również zauważyć znaczną poprawę w kwestii wilgotności powietrza we wnętrzach. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy wybraliśmy model z wbudowanym higrostatem, który jest odpowiedzialny za procent wilgotności powietrza, który nie może być ani zbyt wysoki, ani zbyt niski.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Wybierając oczyszczacz, powinniśmy od razu sprecyzować nasze potrzeby względem niego. Jeśli zależy nam na skutecznym pozbyciu się smogu z domowych pomieszczeń, oczyszczacz powinien mieć czujnik cząstek PM 2,5 oraz filtry HEPA. Kiedy mieszka z nami futrzany przyjaciel, warto również zainwestować w model z wbudowanym wkładem węglowym. To także ważny element, gdy jednym z mieszkańców jest palacz. Warto również zwrócić uwagę na modele z wbudowanym nawilżaczem powietrza, dzięki czemu upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu.

Co więcej, decydując się na oczyszczacz, wybierz ten z możliwie najcichszym trybem pracy, tak by mógł działać również w nocy. Najważniejszym parametrem, który musisz wziąć pod uwagę, jest wydajność urządzenia – musi być dostosowana do metrażu, w jakim zostanie ono umieszczone. Oczywiście im większa powierzchnia, tym musimy się liczyć z wyższą ceną. Na rynku dostępne są również oczyszczacze z możliwością jonizacji.

zdj. główne: Raychan/unsplash.com

sesquisquare

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik: Jak wybrać odpowiednią myjkę do zadań domowych i ogrodowych
Poradnik: Jak wybrać odpowiednią myjkę do zadań domowych i ogrodowych
Odkryj tajniki wyboru idealnej myjki do użytku domowego i ogrodowego. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, by twój sprzęt służył ci efektywnie przez lata.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu: Jakie są korzyści z instalacji systemu alarmowego?
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu: Jakie są korzyści z instalacji systemu alarmowego?
W dzisiejszych niebezpiecznych czasach, ochrona domu, firmy czy innych wartościowych miejsc staje się priorytetem w obliczu rosnących zagrożeń kradzieży i włamań.
Zielony krok naprzód: Ekologiczne rozwiązania dla domu i ogrodu
Zielony krok naprzód: Ekologiczne rozwiązania dla domu i ogrodu
Zielony krok naprzód: Ekologiczne domy i ogrody - troska o planetę w prostych krokach.
Ostatnie wpisy